Zespoły dworsko parkowe na terenie gminy Ostrówek – pozostałości po dawnych czasach
Na terenie gminy Ostrówek znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków, które wzbudzają zainteresowanie turystów. Warto poznać lokalną architekturę, która przybliży zwiedzającym historię tego obszaru Polski.
Gmina Ostrówek znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim. Pierwsze wzmianki, dotyczące gminy sięgają już XIV wieku Na jej terenie znajduje się między innymi stary dwór, otoczony parkiem. Najprawdopodobniej powstał on w latach 1920-1925. Do właściciela majątku należało również 8 okolicznych stawów rybnych, które służyły mieszkańcom dworu. Główny budynek ma prostą i skromną konstrukcję. Został on wymurowany z czerwonej cegły, która została otynkowana. Piętrowy korpus umieszczono na regularnym planie prostokąta. Do budynku przylegają symetryczne, parterowe przybudówki, które obecnie pełnią rolą budynków gospodarczych. Korpus dworu został pokryty płaskim dachem. Z kolei przybudówki mają dach dwuspadowy. Obrzeża dachu mają delikatne zdobienia. Do korpusu przylega duży, zadaszony taras, wsparty na czterech filarach.
Obecnie obiekt ten ma swoje lata świetności już za sobą i wymaga gruntowego remontu. Właścicielem zespołu dworsko-parkowego w gminie Ostrówek jest osoba prywatna, nie ma więc możliwości obejrzenia dworu od środka. Przed budynkiem znajduje się stara, zabudowana studnia, z której niegdyś czerpano wodę pitną. W źródłach pisanych brak jest informacji o pierwszych właścicielach dworu i jego historii, która zapewne jest niezwykle ciekawa.
Historia zapisana w budynkach gminy Ostrówek
Zespół dworsko-pałacowy, znajdujący się w gminie Ostrówek nie został wpisany do rejestru zabytków. W związku z tym nie podlega on ochronie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Warto zwrócić uwagę na otoczenie dworu, które stanowi park założony na początku XX wieku. Zgodnie z informacją zawartą w książce pt. „Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce: stan 1991 rok”, park ma powierzchnię wynoszącą aż 2,5 hektara. Podlega on pod zarząd Lasów Państwowych. Na jego terenie można znaleźć stare gatunki drzew, które z pewnością pamiętają pierwszych właścicieli dworu. Park jest obecnie bardzo zaniedbany. Tuż obok parku znajdują się stawy rybne, użytkowane przez lokalne koło Polskiego Związku Wędkarstwa.
Odwiedzający to miejsce, turyści mogą wyobrazić je sobie w czasach, kiedy tętniło życiem. Dwór był zapewne częścią prężnie działającego majątku ziemskiego, należącego do lokalnych, wyższych sfer. Warto dbać o to, aby tego rodzaju zabytki nie odchodziły w niepamięć. Ich historia powinna zostać zachowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Gmina Ostrówek podejmuje działania, aby zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści mieli szansę poznać tego rodzaju miejsca. Poszukując w internecie informacji o zabytkach gminy Ostrówek, warto przy okazji sprawdzić wyniki spotkań sportowych, wykorzystując kod promocyjny Fortuna meczyki.pl.
Zespół dworsko-pałacowy w Ostrówku jest interesującym przykładem lokalnej architektury z początku XX wieku. Zwiedzając ten teren można poczuć atmosferę czasów, które minęły już bezpowrotnie.