Utrzymanie porządku i czystości
EDUKACJA EKOLOGICZNA
Gospodarka odpadami w pigułce, czyli o postępowaniu z odpadami w Twoim domu
Od 1 lipca 2013r. w całym kraju zmienia się prawo. W myśl znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Z 2012r., poz. 391 ze zmianami) gminy przejmują obowiązek odbioru i zagospodarowania odpadów od swych mieszkańców.
W zamian za uiszczoną opłatę gmina Ostrówek odbierze odpady od mieszkańców w następujący sposób:
- Raz w miesiącu: zmieszane odpady komunalne, odpady suche
- Raz na kwartał : szkło
-
Raz w roku: papier, makulatura
-
Przez cały rok: samodzielne dostarczenie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Ostrówku odpadów takich jak (chemikalia, przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony, odpady wielkogabarytowe odpady budowlano – rozbiórkowe w ilości do 2m3 od nieruchomości.
HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW KOMUNALNYCH NA 2023r.
Bolków,Jackowskie,Kuźnica,Niemierzyn,Ostrówek,Rudlice
Dębiec,Dymek,Kopiec,Piskornik,Skrzynno,Wielgie
Gwizadałki,Janow,Milejow,Nietuszyna,Okalew,Oleśnica,WolaRudlicka
.....................................................................................................................................................
Dane o gospodarce odpadami na terenie gminy Ostrówek
1. Dane firmy odbierającej odpady z terenu gminy Ostrówek:
Eko-Region sp. z o. o. ul. Bawełniana 18, 97-400 Bełchatów www.eko-region.pl, e-mail: sekretariat@eko-region.pl
2. Informacje o miejscu wywozu odpadów komunalnych:
Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Łódzkiego podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Ostrówek przekazuje je do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w miejscowości Dylów Agm. Pajęczno, znajdującej się w II regionie gospodarki odpadami woj. łódzkiego.
3. Aktualne stawki za odpady komunalne:
Informuję, że od 1 stycznia 2023r. obowiązują nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych:
- zbieranie odpadów w sposób selektywny – 40 zł od mieszkańca / miesiąc,
- zbieranie odpadów w sposób selektywny bez pojemnika na bioodpady - 32 zł od mieszkańca / miesiąc,
- ryczałtowa roczna stawka od domku letniskowego przy zbiórce selektywnej – 181,90zł / rok,
Właściciele nieruchomości rezygnujący pojemnika na bioodpady zobowiązani są gromadzić te odpady w kompostowniku przydomowym.
Warunkiem rezygnacji z brązowego pojemnika bio jest złożenie do Wójta Gminy Ostrówek deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
4. Informacje o Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych:
W miejscowości Ostrówek na działce nr 437/6 znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkt obsługuje pracownik Urzędu Gminy w Ostrówku, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod nr 043 8415026
5. Informacje o przekazywaniu zuzytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Sprzęt elektryczny i elektroniczny mieszkańcy gminy Ostrówek mogą przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
6. Wpłat mozna dokonywać w kasie UG ( w godzinach 7:15 - 14:00) lub na rachunek bankowy RBS w Lututowie o/Ostrówek Nr 20 9256 0004 6800 0185 2000 0040
INFORMACJA DOTYCZĄCA SPALANIA ODPADÓW
Wójt Gminy Ostrówek przypomina wszystkim mieszkańcom Gminy, że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.
Spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Zgodnie z ustawą o odpadach spalanie odpadów poza spalarniami odpadów lub współspalarniami jest zagrożone karą aresztu lub grzywny.
Jednocześnie informujemy, że mieszkańcy naszej Gminy coraz częściej zwracają uwagę na to czym palą sąsiedzi. W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Bezwzględny zakaz palenia w piecach obejmuje: plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczne skóry, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby z polietylenu, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych. Bezwzględny zakaz palenia dotyczy również chemikaliów oraz opakowań z tworzyw sztucznych.
W gospodarstwach domowych można spalać tylko – poza opałem: papier i opakowania z papieru, tekturę i opakowania z tektury, drewno i opakowania z drewna, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki, odpady z gospodarki leśnej.
Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ostrówek, odpady należy gromadzić w odpowiednich pojemnikach oraz workach na surowce wtórne. Ponadto mieszkańcy gminy mają do dyspozycji Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zlokalizowane w miejscowości Ostrówek.W obiekcie można bezpłatnie oddać m.in. odpady wielkogabarytowe, takie jak stare meble.
Spalając odpady w piecach trujemy siebie, swoich najbliższych, sąsiadów, zwierzęta domowe powietrze, wodę i glebę a więc zanieczyszczamy środowisko, w którym mieszkamy.
Domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż posiadają zbyt niską temperaturę spalania i w rezultacie wytwarzają trujące substancje gazowe, m.in. tlenek węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. itp. Omawiane substancje uszkadzają płuca, drażnią drogi oddechowe a także powodują wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie
i nowotwory.
Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina a w konsekwencji także do pożaru budynku albo zaczadzenia.