Rudlice
SOŁECTWO RUDLICE
W skład sołectwa wchodzą miejscowości : Rudlice, Jackowskie, Kuźnica.
RUDLICE – wieś sołecka położona w odległości 1 km na wschód od Ostrówka. Nazwa wsi Rudlice w źródłach pisanych po raz pierwszy pojawiła się w 1416 r. jako Ruda Rudlicza, (Albert z Rudy Rudliczej). Rudlice wieś szlachecka z kościołem parafialnym w XV wieku należała do rodziny Zajączków. W 1552 r. wieś ta stanowiła własność Andrzeja Brodnickiego, posiadała wówczas 11 kmieci, 1 karczmę i młyn. Pierwsza wzmianka o sołtysie pochodzi z 1520 r.
JACKOWSKIE - wieś położona nad rzeką Pyszną, w odległości 2,5 km na wschód od Ostrówka. Nazwa Jackowskie jako osada zamieszczona jest w SG (1882), należała wówczas do parafii Rudlice, posiadała 3 domy i 30 mieszkańców. Młyn w dokumentach po raz pierwszy pojawiła się w 1780 r. Po II wojnie światowej młyn w Jackowskiem w dalszym ciągu był czynny, należał do byłego oficera Wojska Polskiego - Jerzego Jacniackiego. Od dłuższego czasu młyn jest nieczynny. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia Jacek, wówczas należałaby do grupy nazw dzierżawczych.
KUŹNICA – wieś położona w odległości 4,2 km na północny wschód od Ostrówka, nad rzeką Pyszną. W źródłach pisanych wystąpiły następujące wzmianki nt. wsi: 1416 r.: Ruda Rudlicza, minera Rudtyczsky, Albert z Kuźnicy przed sądem, 1465 r.- Piotr Zajączek kasztelan rozpierski zapisał córkom 80 grzywien na Rudlicach i Kuźnicy. Wieś należy do sołectwa Rudlice. Należy zaznaczyć, że obecnie na terenie wsi znajduje się czynny młyn, który jako jedyny pozostał na rzece Pysznej, na terenie gminy Ostrówek. Młyn stanowi własność rodziny Stadlerów. Nazwa kulturowa wywodzi się od słowa kuźnica oznaczającego miejsce, gdzie podkuwa się konie i dokonuje obróbki metali (SJP).
Sołtysem sołectwa jest Andrzej Wójciak
Rada Sołecka w składzie :
- Szymon Łukomski
- Bogusław Janik
- Grzegorz Ochocki
- Grzegorz Szwed
- Kazimierz Szymanek